SEVGİLİ VELİLER,

Yaşadığımız dönem, tüm dünyanın da muhatap olduğu ENDUSTRİ 4.0, yani 4. Sanayi devriminin başlayacağı bir zamandır. Bu dönemin en büyük özelliği tüm süreçlerin proğramlama ve robotik sistemlerle yönetildiği, sadece iş ortamları değil günlük yaşantımızın da akıllı sistemler in idare ettiği bir zaman önümüzdedir.

Bu olguya çocuklarımızın adapte olması ve tüm dünyanın kullandığı ortak programlama dili ve iletişim dillerini kullanması zorunlu hale gelecektir. Küçük bir örneği günlük yaşantıdan vermemiz gerekirse; Ahmet Bey bir iş yerinde çalışan ortalama bir vatandaştır. Programlanmış akıllı robot Ahmet Beyi sabah saat 6:30 da çalar saatini veya telefonunu kullanarak uyandırır. Sistem Ahmet Bey in traş duş ve kahvaltı için ihtiyacı olacak malzemeleri daha önceden satınalmasını internet ten yapmış ve temin etmiştir. Ve aynı sistem Ahmet Beyin saat 8:00 da işinde olacak şekilde bir zaman planı yapmış ve bilgilendirme ve ikaz sistemleri ile işe ulaşıncaya kadar olan tüm süreçleri yönetmektedir. Traş duş ve kahvaltı zamanları hesaplamış ve trafik yoğunlunu da takip ederek aracına kaçta binmesi gerektiğini ve trafikteki en uygun alternatif yolları da hesap ederek gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Sistemin bu kısmı aynı zamanda Ahmet Beyin son check-up raporlarını da göz önünde bulundurarak şeker, kolesterol değerlerine göre kahvaltı menüsünü ve çayına atacağı şeker miktarını belirlemiştir. Eğer o gün trafikde aşırı bir yoğunluk var ve standart süre ve sürüş ile işe geç kalma riski var ise sistem Ahmet Beyi 6: 30 yerine 6: 15 da uyandırarak, saat tam 8:00 de işte olmasını garanti altına alacak şekilde zaman programlamasını düzenler.

Yukarıda Ahmet Beyin sabah uyanmasından itibaren işe gidiş sürecini yöneten bir akıllı sistemi anlatmaya çalıştık. İşte bu programları kodlama ve dil bilen yetkin insanlar tarafından yapılacaktır. O insanlar bugünün 9- 16 yaş grubu çocuklarımızdır. Alman hükümeti Berlin de ikinci bir Silikon Vadisi kurmak için ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapmaktadır. Bu amaçla Kodlama (bilgisayar programlama) Phyton, Html5 gibi programlarda bilgili ve yetenekli, bir de yabancı dil bilen gençleri cazip çalışma ve eğitim koşulları öngörerek coğrafyamızdan götürmektedir. Bu durum ilk bakışta beyin göçü gibi görünse de gençlerimiz için iyi bir kariyer imkanı olabilir.

Bu nokta da bilgisayar ve dijital dünyaya aşırı meraklı olan çocuklarımızın yeteneklerini bir kariyer dönüştürmek imkanı oluşabilir. Biz EĞİTİMPARK olarak geleceğin getireceği bu fırsatları kaçırmamak için bugün yola çıkmış durumdayız. ODTÜ mezunu hocalarımzla Pyhton ve robotic kodlama dersleri vermekteyiz.